به گزارش روابط عمومی سما، چهاردهمین جلسه شورای نظارت و هماهنگی سما استان خراسان شمالی با تلاوتی چند از آیات کلام الله مجید در دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد و با حضور دکتر مرادی رئیس شورای نظارت وهماهنگی استان خراسان شمالی تشکیل شد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین یوسفی فر رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان ضمن عرض تسلیت شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی راز ماندگاری این شهید بزرگوار را اخلاص خداباور بودن وخدا محور بودن و معامله تمام امورش با خدا میدانست و همچنین ایشان از فعالیت های صورت پذیرفته در مدارس سما استان از جمله حضور طلاب در مدارس (طرح امین) و استفاده بهینه از فرصت ها جهت تربیت درست و اسلامی تقدیر و تشکر کرد.
در ادامه دکتر مرادی رئیس شورای نظارت و هماهنگی سما استان ضمن تقدیر و تشکر از همکاران شاغل در حوزه معاونت سما به نقش افرینی دانشگاه در تمام حوزه های کشور علی الخصوص توسعه فرهنگی و اجتماعی وتاکید ریاست عالیه دانشگاه به این مهم اشاره و توجه ویژه به تربیت درست و صحیح دانش اموزآن را بستر مناسبی جهت توسعه و پیشرفت کشور دانستند و تاکید نمودند مدارس سما استان باید ارزش گرا و ماموریت محور بوده و بر این اساس سند چشم انداز خود را با توجه به اسناد بالا دستی ، سند تحول بنیادین و... تنظیم نمایند.ایشان در پایان صحبتهای خود به این نکته اشاره فرمودند که تمام امکانات دانشگاه اعم از سالن ها ، کتابخانه ، آزمایشگاه ها وساختمان های مازاد ... در اختیار مجموعه سماست و از هیچگونه کوشش در جهت اعتلا و پیشرفت مدارس و آموزشکده های سما دریغ نخواهیم کرد .
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمود حق بجانب دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما استان ضمن عرض خیر مقدم گزارشی از وضعیت مدارس و آموزشکده های استان در حوزه فرهنگی، پژوهشی ، مالی و علی الخصوص در حوزه آموزشی با توجه به وضعیت استان بدلیل بیماری کرونا پرداخته و گزارشی از فعالیت های صورت پذیرفته در فضای مجازی پرداختند و همچنین وی به افتخارات کسب شده از جمله رتبه برتر کنترل کیفیت و ارزیابی مدارس اشاره و گزارش مختصری از فعالیتهای صورت گرفته جهت ثبت نام پرداختند.
درپایان هریک از اعضا وارد دستور کار شدند که از آن جمله به بررسی راه کارهایی استفاده از بستر فضای مجازی دانشگاه در ایام کرونا تحقق تفاهم بین سازمان سما و دبیر شورای نظارت جهت گسترش سما طبق سند چشم انداز، پیگیری ساخت مجتمع آموزشی و فرهنگی در شهرستان اسفراین و ... می توان اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی سما، جلسه هم‌اندیشی مدیران سمای خراسان شمالی با حضور محسن مرادی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد و حجت‌الاسلام محمود حق‌به‌جانب دبیر شورای نظارت و هماهنگی سمای خراسان‌شمالی و مدیران مدارس سما برگزار شد.
مرادی در ابتدای جلسه با تشکر از تلاش مدیران مدارس گفت: توجه به حوزه فرهنگ و زیرساخت‌ها از اولویت‌های اصلی مدارس سماست
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد با تأکید بر فعالیت‌های فرهنگی افزود: مدیران مدارس علاوه بر مسائل آموزشی باید مهارت‌های زندگی و ارتباطی را میان دانش‌آموزان تقویت کنند.
حجت‌الاسلام محمود حق‌به‌جانب دبیر شورای نظارت و هماهنگی سمای خراسان‌شمالی نیز با قدردانی از مدیران گفت: در تربیت چند ساحتی دانش‌آموزان و تقویت و کشف استعداد آنان در شرایط بیماری کرونا با توجه به تغییر مکان آموزشی به استمرار جریان یادگیری به‌صورت غیرحضوری و مجازی در مدارس سما توجه ویژه شده است.
در پایان جلسه برخی از مدیران مدارس منتخب گزارشی از اقدامات انجام شده خود را در اختیار حاضران قرار دادند.

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سما همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صبح امروز - یکشنبه -  زنگ انقلاب بصورت نمادین در دبستان پسرانه سما 2 بجنورد نواخته شد.

این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمود حق بجانب دبیرشورای نظارت و هماهنگی  مدارس سما در خراسان شمالی  همزمان با سالروز ورود تاریخی امام خمینی (ره) به کشور و در نخستین روز از دهه فجر برگزار شد.

لازم بذکر است ، هرسال مراسم زنگ انقلاب روز دوازدهم بهمن ماه به مناسبت آغاز دهه فجر در مدارس سراسر کشور نواخته می‌شود.

 

 

 

 

شنبه, 27 دی 1399 ساعت 00:00

سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) تسلیت باد

نوشته شده توسط

 

 

 

پشت در می‌زدند مادر را
بی خبر می‌زدند مادر را
یک نفر بود پشت در اما

چهل نفر میزدند مادر را

 

شهادت حضرت فاطمه ( س ) تسلیت باد 

 

 

به گزارش خبرگزاری سما ، به مناسبت آئین بزرگداشت اولین سالگرد شهادت سردارمقاومت حاج قاسم سلیمانی پویش « نسل سلیمانی ها» به صورت مجازی در مجتمع آموزشی  سما بجنورد برگزار گردید.

بر اساس جلسه شورای فرهنگی و پرورشی مجموعه سما استان خراسان شمالی جهت تبیین هرچه بهتر شخصیت حاج قاسم سلیمانی مسابقه نسل سلیمانی ها مطرح و در رسانه ها منعکس گردید و با توجه با ازدیاد آثار ارسالی  به یک طرح کشوری تبدیل شد.

حجت الاسلام  و المسلمین محمود حق بجانب دبیر شورای هماهنگی و نظارت سما استان خراسان شمالی هدف از برگزاری این مسابقه را گرامیداشت سالگرد حاج قاسم ، آشنایی دانش آموزان با نسل حاج قاسمی ها ، آشنایی با شجاعت و ایثارگری سردار ، تعمیق از نهاد و باورهای دینی - اسلامی ، جهاد و از خودگذشتگی ایشان برشمرد

از محورهای این مسابقه  ارسال عکس سلفی  با حاج قاسم، نقاشی ، دکلمه خوانی ، دلنوشته و جملات زیبا برای حاج قاسم ،

کلیپ و  نامه ای به سردار و ... است .

لازم بذکر است در پایان برگزاری این مسابقات به آثار برتر جوایزی اهدا می شود.

 

 

 

 

یکشنبه, 30 آذر 1399 ساعت 00:00

آئین شبه چله در بجنورد

نوشته شده توسط

 

مادرها و مادربزرگ‌ها، سعی می‌کردند حاصل تلاش همسران خود که انگور« کلاهداری» و « کج انگوری» را آونگ کرده بودند، بر سر سفره‌ی روی کرسی زغالی بیاورند.

 

پیشتر با تمیز کردن اجاق اتاق، خاکستر را بیرون برده و دیگی از چغندر را بر روی آتشی می‌گذاشتند که برای شدت بخشیدن به سوختن هیزم‌های خیس مانده در زیر برف، « تابّک» یا همان تاپاله را داخل اجاق می‌انداختند که از ابتدای سال، برای در امان ماندن از سرما و فصل زمستان آن‌ها را تهیه دیده بودند.

 

در کنار قابلمه‌ی چغندر، کدو و زردک، دیگی از «قووِرمَه» یا « قورمِه» را بار می‌گذاشتند که در بین بیشتر خانواده‌ها، آش«ماشلِه شولَه» و یا «قاب‌لِه» یا همان « قاب‌لی» مرسوم بود. و خانواده‌هایی که ظهر همان روز، آش« مستووَه» هم می‌پختند.

 

« حلوا با شیره‌ی انگور» که هنر دست مادران بود، از جمله خوراکی‌های خوش طعم شب چله به حساب می‌آمد که داخل مجمعه‌ای مسی به روی کرسی می‌آوردند.

 

تخمه‌ی خربزه و هندوانه هم از تنقلاتی بود که مادر بزرگ‌ها از مدتی قبل برای شب چله آن‌ها را آماده کرده بودند.

 

نخود، کشمش، برگه ی زردآلو، مغز گردو، سنجد، گندم بو داده قورقَه، مغز دانه ی زردآلو(دَنَه شُور) و حلوا کنجدی محلی، خوراکی‌های متنوعی بودند که اعضای خانواده و میهمانان با نشستن در اطراف کرسی و بخاری_کُنده‌ای، گوش به آوای دلنشین پدر بزرگ می‌سپردند. که با پوشیدن پوستینی از هنرمندی‌های مردان قوچان و درگز، کتابی در دست گرفته و در زیر نور کمرنگ چراغ موشی، فانوس و یا لمپا، داستان‌هایی از حکیم فرزانه ی طوس و یا حسین کُرد شبستری و امیرارسلان می‌خواند.

 

روزهایی که هنوز پای « چراغ توری» به بجنورد نرسیده بود و در آخرین شب‌های سرد پاییزی، چله را پاس می‌داشتند و محو شنیدن داستان‌های پدر بزرگ می‌شدند.

 

تا آن جا که بوی خوش هیزم و صدای فراموش ناشدنی پدربزرگ از نقل داستان‌های شیرین قدیمی، زمان را متوقف می‌کرد و تا ساعت‌ها، همگی پای شنیدنش می‌نشستند.

 

گاه بارش برف در همان شب‌ها در حدی بود که وقتی دو بار در طول یک شب تا صبح، برف پشت بام‌ها را پارو می زدند، باور داشتند که بهار و تابستان پر آبی پیش رویشان است و محصول خوبی برداشت خواهند کرد.

 

آن هنگام که شب چله با رمضان مصادف می‌شد، تا شنیدن صدای شبخوان‌ها که بر روی بام‌ها مناجات می‌خواندند، چله را پاس می‌داشتند و پس از آن سحری می‌خوردند.

به گزارش روابط عمومی سما ؛ بهرام میکده دانشجوی تربیت بدنی آموزشکده سما بجنورد نفر برتر پنجمین جشنواره هنری و دانشجویی ققنوس شد

اختتامیه این جشنواره که به دلیل بیماری کرونا به تعویق افتاده بود به صورت حضوری و یا رعایت پروتکل های بهداشتی به همت سازمان بسیج دانشجویی بین دانشگاه های خراسان شمالی برگزار شد

 هدف از برگزاری این جشنواره کشف و پرورش استعداد های هنری دانشجویان، ترویج هنر انقلابی در محیط دانشگاه، و حمایت از آثار هنری دانشجویان  بوده است

گفتنی است از محور های جشنواره هنری و دانشجویی ققنوس ادبیات، هنرهی تجسمی، ادبیات نمایشی، فیلم کوتاه انیمیشن، تئاتر، استندآپ کمدی، موسیقی، مداحی و پژوهش های هنری بوده که بهرام میکده عکاس برتر در بخش « اقتصاد مقاومتی» شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری از بازگشایی مدارس سما بجنورد

 

به گزارش روابط عمومی سما، عباس سعیدی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در نشستی با  محسن مرادی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و حجة الاسلام و المسلمین محمود حق بجانب معاون آموزش های عمومی و مهارتی آموزشکده سما واحد بجنورد گفت: دانشگاه خاستگاه دوم تحصیلی دانش‌آموزان است؛ بنابراین باید تعامل خوب آموزش و پرورش با دانشگاه‌ها فراهم شود.

وی افزود: مدارس سما بجنورد از استانداردها و زیرساخت‌های خوبی برخوردار است و همین عامل سبب شده خانواده‌ها با آرامش این مدارس را برای ادامه تحصیل فرزندان خود انتخاب كنند.

وی با بیان اینکه 2 هزار و 800 دانش‌آموز از 12 هزار دانش‌آموز استان خراسان‌شمالی در مدارس سما مشغول تحصیل هستند، عنوان کرد: باید شرایط ارتقا و توسعه مدارس سما را برای افزایش ظرفیت تحصیلی فراهم کنیم.

در ادامه مرادی نیز افزود: آموزه های قرآن و سلامت دوشعار مهم در مدارس سما می باشد، که حوزه فرهنگی وظیفه سنگینی است.

صفحه1 از14
     

 

با ما در تماس باشید

  • آدرس: کوی دانشگاه – خیابان سعدی- جنب خوابگاه مرکزی دانشگاه آزاد بجنورد (خوابگاه دختران) – نبش کوچه سعدی 5- مجتمع آموزشی سما بجنورد
  • شماره تماس: 05832297170 - 05832297180
  • ایمیل:info@bojnurd-samacollege.ir
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…