سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 00:00

آموزش پایدار تکنسین طرح جدید سما است

نوشته شده توسط 


رئیس سازمان سما گفت: آموزش پایدار تکنسین طرح جدید سما است.

دکتر زرهانی برای بهره‌برداری مطلوب از فضاهای آموزشی با توجه به اینکه امسال آخرین سالی است که دیپلم یازده‌ساله صادر می‌شود گفت: با استعانت از خداوند توانا تاکنون شاهد افت چندانی در میزان دانشجویان آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای نبوده‌ایم.

این موهبت برخاسته از تفضل الهی و برنامه‌ریزی و اهتمام دست‌اندرکاران امور سما و دانشگاه آزاد اسلامی در جهت پرفروغ کردن چراغ مهارت‌آموزی و اطلاع‌رسانی در سراسر کشور است. کاهش دو الی سه‌درصدی دانشجویان در سما در مقایسه با کاهش سی الی پنجاه‌درصدی دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی نگران‌کننده نیست. مردم و جوانان مدرک کاردانی توأم بامهارت را بهتر از کارشناسی بی‌مهارت می‌دانند و از سما استقبال می‌کنند زیرا سما کارآفرین و اشتغال‌زاست و تکنسین تربیت می‌کند و تمرکز روی پرورش جوانان یقه‌آبی و ماهر دارد.

امسال آخرین سالی است که دیپلم یازده‌ساله صادر می‌شود لذا در سال آینده هم امکان جذب دانشجو برای آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما فراهم است؛ اما از سال تحصیلی بعد شرایط قدری متفاوت می‌شود و باید چاره‌اندیشی شود. سازمان سما از دو سال پیش این موضوع را از طریق وزارت آموزش‌وپرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری کرده است و امیدوار است مراجع ذیصلاح و سیاست‌گذار به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که امکان آموزش تکنسین متناسب با نیاز جامعه پایدار بماند.

با این وصف عقل اقتضاء می‌کند که ما برای آینده ریل‌گذاری‌های کارآمدی انجام بدهیم تا در عمل انجام‌شده و موقعیت ناخواسته‌ای قرار نگیریم. به همین دلیل در ماه‌های اخیر سازمان سما جلساتی را با مدیران ارشد آموزش‌وپرورش تشکیل داده است و خوشبختانه معاونان وزارت آموزش‌وپرورش برای بهره‌وری معقول از امکانات سازمان سما بر وفق سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی در جهت پرورش نسل نو با ما همداستان هستند و نظر مساعد دارند. یکی از راه‌کارهای مناسبی که باید موردمطالعه و کارشناسی قرار گیرد ابداع نوعی کاردانی پیوسته جدید با مشارکت وزارت آموزش‌وپرورش است. با توجه به سیاست برون‌سپاری در دوره‌های کاردانش و هنرستان اگر وزارت آموزش‌وپرورش با استفاده از بسته حمایتی و یا هر سازوکار دیگر یک‌صد هزار دانش‌آموز رشته هنرستان و کاردانش را به سما بسپارد سما می‌تواند به آنان آموزش‌های نظری و فنی و حرفه‌ای مناسب بدهد و پس از اعطای دیپلم، دوره کاردانی را نیز برای داوطلبان اجرا کند و گواهی‌نامه کاردانی هم صادر کند. این حرکت باسیاست هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر ارتقاء مدارس سما از حدود 600 واحد به یک‌هزار مدرسه هم تطابق دارد.

مزیت‌های نسبی سازمان سما برای مشارکت در این حرکت ملی مهارت‌آموزی عبارتند از:

1-استادان و استادکاران و معلمان زبده در دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما

2-آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای مجهز و برخوردار از کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های پیشرفته

3-مدارس هوشمند و برخوردار از فناوری‌های آموزشی

4-تداول روش‌های آموزشی و تربیتی مطلوب و سازوکارهای مناسب برای پرورش نوجوانان و جوانان باایمان و ماهر و دانا

5-وجود فضاهای آموزشی وافر در دانشگاه آزاد اسلامی با قابلیت تبدیل شدن به مدارس سما

6-انگیزه کافی در مدیران صف و ستاد سازمان سما برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و مهارت‌های شغلی و کسب و کار و کارآفرینی

ان‌شاءالله با امضای تفاهم‌نامه‌ای با معاون آموزش متوسطه و معاون مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش به تدریج زمینه این تحولات فراهم می‌گردد.

از همکاران در مدارس و آموزشکده‌ها و استان‌ها توقع دارد برای تحقق این چشم‌انداز همکاری گسترده‌ای را با آموزش‌وپرورش داشته باشند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

 

با ما در تماس باشید

  • آدرس: کوی دانشگاه – خیابان سعدی- جنب خوابگاه مرکزی دانشگاه آزاد بجنورد (خوابگاه دختران) – نبش کوچه سعدی 5- مجتمع آموزشی سما بجنورد
  • شماره تماس: 05832297170 - 05832297180
  • ایمیل:info@bojnurd-samacollege.ir
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…